Makijaż permanentny – jak się go robi i jak długo się utrzymuje?
Każda kobieta bez wyjątku uwielbia czuć się pięknie i komfortowo każdego dnia. Bez znaczenia jest to, czy sprzątamy akurat w domu, idziemy do pracy czy na spacer z psem – staramy się zadbać o nasz jak najlepszy wizerunek. Czasami jednak zdarza się, że nie zadzwoni budzik lub po prostu braknie nam czasu na wykonanie perfekcyjnego makijażu przed wyjściem z domu. Czy jest na to jakaś złota metoda? Oczywiście! Przyjrzyjmy się bliżej zabiegowi, jakim jest makijaż permanentny. Jak się go wykonuje i jak długo możemy cieszyć się z uzyskanych efektów?
Makijaż permanentny – charakterystyka
Makijaż permanentny to zabieg kosmetyczny polegający na trwałym podkreśleniu ust, oczu i brwi. Nazywany też makijażem trwałym lub mikropigmentacją. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, ponieważ wykonany odpowiednią techniką zapewnia widoczny i naturalny efekt liftingu. Wykonanie makijażu permanentnego pozwala nie tylko na uwidocznienie i podkreślenie naszych zalet, ale również zatuszowanie niedoskonałości takich, jak: defekty skóry, blizny, przebarwienia, plamy pigmentacyjne.
Jak zrobić makijaż permanentny?
Zabieg makijażu trwałego polega na wprowadzeniu pod skórę igłą pigmentów, które implementuje się do drugiej lub trzeciej warstwy naskórka (ok. 0,3–0,5mm). Dla porównania, jest to płyciej niż w przypadku wykonywania tradycyjnego tatuażu. Barwnik wprowadzany jest pod skórę cienką, specjalistyczną igłą – stosuje się w tym czasie znieczulenie miejscowe. Zabieg nie jest więc bolesny.
Proces wykonywania makijażu permanentnego zazwyczaj można podzielić na trzy etapy. Pierwszy to konsultacja. Kosmetyczka wykonuje tradycyjnymi kosmetykami próbny rysunek na naszej twarzy, aby zwizualizować efekt końcowy. Przeprowadza wywiad, czy nie występują przeciwskazania do wykonania omawianego zabiegu. Kolejnym etapem jest wprowadzenie barwnika. Czas trwania całego procesu to od 1 do 3 godzin w zależności od skali wykonywanego rysunku. Następnie – po pewnym czasie – przeprowadza się czynności należące do trzeciego etapu, tzw. korektę makijażu. Po około 2 dniach od zabiegu skóra zaczyna się złuszczać i pokrywać drobnymi strupkami, co jest normalną reakcją. Strupki znikną całkowicie do 4 tygodni od momentu wykonania zabiegu. Wówczas można dokonać wyżej wspomnianej korekty makijażu. Jest to tzw. dopigmentowanie ewentualnie występujących ubytków w celu uzyskania bardziej wyrazistego i dokładnego efektu końcowego czy poprawy nadanych kształtów. Korekta w zależności od ilości poprawek trwa od 30 minut do 2 godzin.
Bezpieczeństwo wstrzykiwanych barwników
Do wykonania zabiegu makijażu trwałego stosuje się wyłącznie atestowane barwniki spełniające normy europejskie. W przypadku uwidaczniania ust stosuje się barwniki o 2–3 tony ciemniejsze od naturalnego koloru Twoich warg. Kreski na oczach wykonywane są zazwyczaj brązowym lub czarnym pigmentem. Koloryzowanie brwi odbywa się przy użyciu brązowego lub szarego barwnika.
Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?
Profesjonalnie wykonany zabieg utrzymuje się na naszej twarzy około 1,5-2 lata. Trwałość makijażu permanentnego zależy od wielu czynników, między innymi: kondycji naszej skóry, umiejętności i doświadczenia linergistki, która wykonywała zabieg, jakości użytych barwników, głębokości wprowadzania pigmentu pod skórę oraz właściwiej pielęgnacji po wykonanym zabiegu.
Ile trwa makijaż permanentny brwi?
Brwi to najczęstsza część twarzy, która podawana jest zabiegowi makijażu trwałego – dzięki niemu otrzymują właściwy kształt. Doskonała linia brwi jest niesamowicie istotna w wyrazie naszej twarzy. Makijaż składający się z poszczególnych wyżej wymienionych etapów trwa od 45 minut nawet do 2,5 godziny.
Pielęgnacja po zabiegu
Oczyszczaj skórę po zabiegu dwa razy dziennie przegotowaną wodą. Przez pierwsze 48 godzin nie nakładaj żadnych innych kosmetyków czy preparatów w miejsca, gdzie wykonywany był makijaż. Po dwóch dniach można użyć cieniutkiej warstwy kremu regenerującego.
Decyzja dotycząca poddania się zabiegowi makijażu permanentnego musi być przemyślana. Jest to niesamowite ułatwienie w codziennym życiu, ale również konieczność zachowania odpowiedniej pielęgnacji przez długi czas.